HISTORIE / Před třiaosmdesáti lety 18. června 1942 se v pražské Resslově ulici v kostele sv. Cyrila a Metoděje odehrálo tragické vyvrcholení boje sedmi československých parašutistů vysazených do vlasti z Velké Británie. Mezi obránci kostela a krypty proti přesile německých vojáků byla i dvojice, která 27. května uskutečnila útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V kryptě, z níž již živí nevyšli, se začali parašutisté scházet již den po atentátu. 28. května 1942 přišel
Jako první Jaroslav Švarc, v dalších dvou dnech Jan Kubiš a Josef Valčík. Posléze je doplnili Josef Bublík, Jan Hrubý a Adolf Opálka.
Jako poslední dorazil Josef Gabčík. Do kanceláře kostela je přiváděl Jan Zelenka-Hajský, vůdčí osobnost protinacistického odboje té doby. Po zradě Karla Čurdy, který se 16. června přihlásil na pražském gestapu, a po masivním zatýkání odbojářů, jež jeho zrada rozjela, získalo gestapo informace o úkrytu v Resslově ulici. A tak 18. června 1942 byl ve 4:15 strážním praporem SS Prag a náhradním praporem Deutschland kostel obklíčen. Obklíčení bylo důkladné a tvořily jej dva strážní řetězy o síle vyšší než tři sta mužů v německých uniformách. Vnitřní řetěz uzavíral blok ulic, v jejichž středu stál samotný kostel, další řetěz zasahoval do Spálené a Myslíkovy ulice a Masyrykova a Rašínova nábřeží a také do Trojanovy ulice a ulice Na Moráni. Němci vstoupili do kostela vchodem ke kanceláři a bytu kostelníka z Resslovy ulice, kam gestapo přivedlo spoutaného kaplana Vladimíra Petřeka, kterého zatklo již dříve v jeho bytě.
Následně propukla přestřelka s trojicí mužů, kteří hlídkovali v prostorách kostela, na jeho empoře a…