Ruská ekonomika se podle amerického analytika Jasona J. Smarta nachází na pokraji zhroucení, přičemž největší trhliny jsou patrné v bankovním sektoru. Ve videu na YouTube Smart popisuje, jak Rusko bojuje s nedostatkem likvidity, explozí dluhů a vyčerpáním rezerv, což podle něj může vést k systémové krizi podobné pádu SSSR nebo Argentiny v roce 2001. Válka Ruska proti Ukrajině tento proces dramaticky zhoršuje. Smart zdůrazňuje, že ruský bankovní sektor „krvácí zevnitř“. Ruské banky mají problémové úvěry v hodnotě 66 miliard dolarů, z čehož 40 miliard připadá na firemní nesplácení a 26 miliard na osobní dluhy. „To se děje právě teď, když mluvíme. Není to teorie. Firmy krachují. Rodiny jsou na mizině. Banky ztrácejí kapitál ze všech stran,“ varuje Smart. Nedostatek likvidity je podle něj klíčovým problémem. „Banky letos postrádají 28,4
Miliardy dolarů v likvidních aktivech,“ uvádí a dodává, že ruská centrální banka sice poskytuje nouzové injekce, ale ty nestačí. „25 procent bank už porušuje nová pravidla centrální banky, která mají zajistit jejich solventnost. Jejich rozvahy (aktiva, pasiva a vlastní kapitál banky k určitému okamžiku, pozn. red.) jsou na konci dne prázdné,“ konstatuje.
Tato situace připomíná rok 1998, kdy kolaps bankovního sektoru vyvolal pád rublu a ztrátu důvěry v Jelcinovu vládu. Smart cituje i kremelský think tank, který v květnu 2025 přiznal „systémovou bankovní krizi“. Bez dostupných úvěrů se obchod zpomaluje a hrozí panika. „Viděli jsme to v Argentině v roce 2001. Banky zmrazily výběry, protesty rostly a během dvou týdnů svrhly čtyři prezidenty,“ připomíná.