Letní škola 2001 je prvním českým viet-filmem. Odehrává se v létě roku 2001, kdy v prostředí chebské tržnice
Dragoun sleduje příběhy třech vietnamských mužů, a to otce a jeho dvou synů. Celovečerní debut režiséra
Dužana Duonga získal skvělé ohlasy už po premiéře na festivalu v Karlových Varech. Veřejnost jej může shlédnout od 24. července. „Film jsme natočili pro vietnamskou komunitu, ale chodí za mnou i Češi, že se v něm našli,“ říká Dužan. Jak film natočil s téměř žádným rozpočtem i proč se rozhodl zasadit ho do letního období před čtyřiadvaceti lety říká v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Snímek Letní škola 2001 částečně vychází z dětství režiséra
Dužana Duonga, který sám na chebské tržnici vyrostl, chodil do
Letní školy a v roce 2001 mu bylo deset let. Příběh sleduje tři protagonisty – otce a jeho dva syny. „Základní filmová struktura se také skládá ze tří částí, začátek,
Střed a konec,“ vysvětluje Dužan volbu třech hlavních postav. Každá z nich si v průběhu snímku prochází vlastním vývojem.
Snímek je rozdělen a divák tak získává tři perspektivy. Osmdesát procent filmu se odehrává ve vietnamštině. „To, že na něj chtějí chodit Češi je milé překvapení, jsem rád, že se do něj propsala univerzální témata, jako je rodina.“ Film dává divákům možnost nahlédnout do běžného života vietnamské rodiny. „Po předpremiéře, na níž přišlo
Spousta Vietnamců, za mnou
Chodili a říkali, že tam našli sebe nebo své příbuzné,“ říká Dužan. Kromě pozitivních ohlasů se k Dužanovi dostaly i ty negativní. „Není jich tolik, ale o to více vás zabolí.“ Diváci mu prý vytýkají, že…